![Εκτυπώσιμη μορφή Εκτυπώσιμη μορφή](http://imfth.gr/sites/all/modules/print/icons/print_icon.png)
Αριθμός δελτίου:
Ημερομηνία έκδοσης:
Πέμπτη 25 Σεπτεμβρίου σήμερα η εκκλησία μας εορτάζει τη μνήμη της Οσίας Ευφροσύνης. Τη μνήμη των Αγίων ενδόξων μαρτύρων Παύλου και Τάττης των ομοζύγων και των τέκνων αυτων Ευγενίου, Μαξίμου, Ρούφου, και Σαβινιανού.
Τη μνήμη του Οσιομάρτυρος Παφνουτίου και των συν αυτώ πεντακοσίων σαράντα έξι μαρτύρων.Επίσης σήμερα η εκκλησία μας εορτάζει τη μνήμη των Οσίων Θεοφίλου επισκόπου Εφέσου του Ομολογητού, Βυζατήνου και Σεργίου θαυματουργού, του Ρώσου.
ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ
(*) Ολοκληρώθηκαν χθες οἱ ἐργασίες τοῦ ΙΕ’ Πανελληνίου Λειτουργικοῦ Συμποσίου Στελεχῶν Ἱερῶν Μητροπόλεων που διοργανώθηκε στην Αθήνα. Την Ιερά Μητρόπολη Φθιώτιδος εκπροσώπησε ο ιεροκήρυκας Αρχιμ πατήρ Σεραφείμ Ζαφείρης.
(*) Στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Υλικού Πολέμου (ΚΕΥΠ) μετέβη σήμερα το πρωί ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας με σκοπό να μιλήσει στους νεοσυλλέκτους Στρατιώτες.
(*) Αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί τη Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου στο κέντρο αγάπης του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Λαμίας από τις 10:00 το πρωί έως τη 1:00 το μεσημέρι.
(*) Αφιέρωμα στην εθνική μνήμη της γενοκτονίας των Έλλήνων της Μικράς Ασίας διοργανώνουν η Ιερά Μητρόπολη Φθιώτιδος και η Ένωση Μικρασιατών Λαμίας και ανεβάζουν την θεατρική παράσταση « οι πρόσφυγες » τη Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου στις 7:30 το απόγευμα.
(*) Έως τέλος Σεπτεμβρίου μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να κάνουν την εγγραφή τους στή Σχολή Βυζαντινῆς Μουσικῆς τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Φθιώτιδος. Επικοινωνείστε με τη Σχολή από Δευτέρα ἕως Παρασκευή τις απογευματινές ώρες.
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ
(*) Ὁλοκληρώθηκαν χθες οἱ ἐργασίες τοῦ ΙΕ’ Πανελληνίου Λειτουργικοῦ Συμποσίου Στελεχῶν Ιερῶν Μητροπόλεων, τό ὁποῖο διοργάνωσε ἡ Ἱερά Σύνοδος τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος στὴν Ἱερὰ Μητρόπολη Καισαριανῆς, Βύρωνος καὶ Ὑμηττοῦ, στὸ Πνευματικὸ Κέντρο τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Γεωργίου Καρέα, μὲ τὴ συμμετοχὴ 116 ἐκπροσώπων ἀπὸ 63 Ἱερὲς Μητροπόλεις. Γενικὸ θέμα τοῦ Συμποσίου, τὸ ὁποῖο εἶχε θέσει ὑπὸ τὴν αἰγίδα τοῦ ὁ Μακαριώτατος Ἀρχιεπίσκοπος Ἀθηνῶν καὶ πάσης Ἑλλάδος κ. Ἱερώνυμος, ἦταν: |
Την Ιερά Μητρόπολη Φθιώτιδος εκπροσώπησε στο Λειτουργικό αυτό συμπόσιο ο ιεροκήρυκας Αρχιμ πατήρ Σεραφείμ Ζαφείρης.
(*) Από τη δική μας εκκλησιαστική επικαιρότητα μας έρχεται η επόμενη είδηση. Στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Υλικού Πολέμου (ΚΕΥΠ) μετέβη σήμερα το πρωί ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Νικόλαος μετά από πρόσκληση του Διοικητού Ταξιάρχου Δημητρίου Φακάκη, με σκοπό να μιλήσει στους νεοσυλλέκτους Στρατιώτες. Τον Σεβασμιώτατο υποδέχθηκε ο κ. Διοικητής, ο οποίος προλογίζοντάς τον στους νεοσυλλέκτους, αξιωματικούς και υπαξιωματικούς του Κέντρου, αναφέρθηκε εν συντομία στο βιογραφικό του Σεβασμιωτάτου και εξέφρασε τις ευχαριστίες όλων για την παρουσία του στο στρατόπεδο. Ακολούθως ο Σεβασμιώτατος αφού ευχαρίστησε τον Διοικητή για την πρόσκλησή του, μίλησε στους στρατιώτες με θέμα «Οι τρείς όροι να είσαι Χριστιανός». Στο τέλος ο κ. Διοικητής προσέφερε στο Σεβασμιώτατο αναμνηστική πλακέτα με το έμβλημα του Κέντρου και ακολούθησε κέρασμα στο γραφείο του, όπου υπήρξε μια ευχάριστη συνομιλία επί διαφόρων θεμάτων και ο Ποιμενάρχης μας είχε την ευκαιρία να δει προσωπικά στρατιώτες, εντοπίους και ξένους.
(*) Αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί τη Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου στο κέντρο αγάπης του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Λαμίας. Κινητή μονάδα του Γενικού Νοσοκομείου Λαμίας θα βρίσκεται εκεί από τις 10:00 το πρωί έως τη 1:00 το μεσημέρι. Οι ανάγκες αίματος είναι μεγάλες. Γεγονός που πρέπει να προτρέψει όλους μας να μετέχουμε σε αυτή τη προσφορά ζωής. Η αιμοδοσία έχει αποδώσει αποτελέσματα έχοντας βοηθήσει πολλούς συνανθρώπους μας. Όποιος επιθυμεί να βοηθήσει τον πλησίον και μ’ αυτή την μορφή φιλανθρωπίας, μπορεί καθημερινά να προσέρχεται και στο Νοσοκομείο Λαμίας και να δίνει για την τράπεζα αίματος της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδος.
(*) Ἡ Ἱερά Μητρόπολις Φθιώτιδος καί ὁ Πολιτιστικός Σύλλογος Νέας Μαγνησίας Λαμίας μέ ἀφορμή τήν ἐπέτειο εθνικής μνήμης τῆς γενοκτονίας τῶν Ἑλλήνων τῆς Μικρᾶς Ἀσίας συνδιοργανώνουν τήν ὑμνητική καί θρηνητική θεατρική παράσταση «ΟΙ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ», πού θά πραγματοποιηθεῖ τήν Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου στις 7.30 τό ἀπόγευμα στό Ἀμφιθέατρο τοῦ Πνευματικοῦ Διοικητικοῦ Κέντρου τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως, ὅπου καί ὁ Ἱερός Ναός τοῦ Ἁγίου Ἐφραίμ. Συγγραφέας του έργου είναι ο Ιωάννης Τζήκας. Θεατρική προσέγγιση κάνει ο Σωτήρης Χούπας.Παρουσιάζει η θεατρική ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου της Νέας Μαγνησίας. Ἁπλοί ἄνθρωποι ἀποτελοῦν τούς πρωταγωνιστές τῆς Μικρασιατικῆς Καταστροφῆς, τῆς προσφυγιᾶς καί τοῦ νέου ξεκινήματος. Ἡ θεατρική παράσταση «Οἱ Πρόσφυγες» εἶναι μία ἔκφραση τιμῆς καί εὐγνωμοσύνης σέ αὐτούς τούς ἁπλούς ἀνθρώπους, στούς πρόσφυγες τοῦ 1922. Ἡ Εἴσοδος γιά τό κοινό εἶναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ.Στο αυριανό μας δελτίο θα έχουμε την ευκαιρία να μάθουμε περισσότερα για την εκδήλωση από την κ Μακρή, πρόεδρο του Συλλόγου Μικρασιατών Λαμίας.
(*) Οι ἐγγραφές στή Σχολή Βυζαντινῆς Μουσικῆς «Γερμανός ὁ Μελωδός» τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Φθιώτιδος συνεχίζονται έως τέλος Σεπτεμβρίου.Γίνονται ἀπό Δευτέρα ἕως Παρασκευή στά γραφεῖα τῆς Σχολῆς (Χαντζοπούλου 11 και Σατωβριάνδου) ἀπό τις 4.00 το απόγευμα ἕως τίς 9.00 τό βράδυ.Τά μαθήματα θα πραγματοποιοῦνται καθημερινά ἀπό ἔμπειρους καί παιδαγωγικά ἐκπαιδευμένους καθηγητές, μέ βάση ἕνα σταθερό σύστημα ἀξιῶν, μέ εἰδικές συμβολικές τιμές γιά τούς μαθητές καί φοιτητές καί μέ στόχο τήν προβολή τῆς μουσικῆς μας παράδοσης καί τήν ἀνάδειξη νέων ἱεροψαλτῶν. Οἱ ἀπόφοιτοι τῆς Σχολῆς ἔχουν τή δυνατότητα ἀπόκτησης πτυχίου καί διπλώματος ἀναγνωρισμένου ἀπό τό κράτος, μέ τό ὁποῖο μποροῦν νά διδάξουν στήν δημόσια καί ἰδιωτική ἐκπαίδευση. Ἐπίσης ἔχουν τήν δυνατότητα ἐκμάθησης ὁποιουδήποτε παραδοσιακοῦ ὀργάνου στό τμῆμα παραδοσιακῆς μουσικῆς τῆς Σχολῆς. Ἐπιπλέον γιά τούς μαθητές πού διαμένουν ἐκτός Λαμίας λειτουργοῦν παραρτήματα τῆς Σχολῆς στίς πόλεις: Καμένα Βούρλα, Μαλεσίνα, Τιθορέα καί Στυλίδα. Γιά περισσότερες πληροφορίες μπορεῖτε νά ἀπευθύνεστε στά γραφεῖα τῆς Σχολῆς ἀπό Δευτέρα ἕως Παρασκευή (ἀπογευματινές ὧρες) ή στό τηλέφωνο 22310 50168.
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ
(*) Σύμφωνα με το πρόγραμμα της Ιεράς Μητροπόλεως, στις ενορίες της Λαμίας η 1η Ιερά Αγρυπνία για τη νέα εκκλησιαστική χρονιά θα τελεσθεί αύριο Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου στις 9:00 το βράδυ στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Λαμίας.
(*)Όπως ήδη αναφέραμε στο αγιολόγιο της ημέρας η Αγία μας Εκκλησία εορτάζει τη μνημη της Οσίας Ευφροσύνης. Τη μνήμη της πανηγύρισε το Θεραπευτήριο Χρονίων Παθήσεων στο Δομοκό όπου υπάρχει Ιερός Ναός αφιερωμένος στην Οσία. Χθες το απόγευμα τελέσθηκε πανηγυρικός εσπερινός με αρτοκλασία και σήμερεα το πρωί πανηγυρική Θεία Λειτουργία.Το Θείο Λόγο κήρυξε ο ιεροκήρυκας Αρχιμ. πατήρ Σεραφείμ. Τον Ιερό Ναό οικοδόμησε η οικογένεια του κ Παναγιώτη Σκλατινιώτη εις μνήμην της κόρης τους Ευφροσύνης.Τα εγκαίνια τελέσθηκαν στις 25 Σεπτεμβρίου του 2010 από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας κ. Νικόλαο.
(*) Τη Μετάσταση του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου θα εορτάσει αύριο η εκκλησία μας και στη πόλη της Λαμίας πανηγυρίζει ο ομώνυμος Ιερός Ναός στο Ορφανοτροφείο Θηλέων Λαμίας «Ευαγγελιστής Λουκάς». Σύμφωνα με το πρόγραμμα εορτασμού σήμερα στις 7:00 το απόγευμα θα τελεσθεί πανηγυρικός εσπερινός και αύριο το πρωί Ορθρος και Θεία Λειτουργία. Στην Ιερά Μητροπολή μας Ιεροί Ναοί αφιερωμένοι στον Άγιο Ιωάννη υπάρχουν στο Θεολόγο και στην Κουβέλα. Για τον εορτασμό στο Θεολόγο θα μας ενημερώσει στο αυριανό δελτίο ο πατήρ Αθανάσιος Λατσούδης, αρχιερατικός επίτροπος Οπουντίων και Μαλεσίνης. Στην εορτή της Μεταστάσεως του Αγίου Ιωάννου είναι αφιερωμένη και η Ιερά Μονή στις Θερμοπύλες.
(*) Ιερά Παράκληση στον Ἁγιο Εφραίμ θα τελεσθεί σήμερα στις 6:00 το απόγευμα, στο ομώνυμο Ιερό Μητροπολιτικό Παρεκκλήσιο που βρίσκεται στο Πνευματικό Διοικητικό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως, στην συμβολή των οδών Αγράφων και Μεγάλου Αλεξάνδρου στην περιοχή της Νέας Άμπλιανης Λαμίας.
(*) Μέχρι 25 Σεπτεμβρίου έχετε περιθώριο οι ενδιαφερόμενοι να δηλώσετε συμμετοχή στο Φροντιστήριο ενισχυτικής διδασκαλίας που παρέχει δωρεάν μαθήματα σε μαθητές Γυμνασίου και Ά Λυκείου. Το σχολείο αυτό θα λειτουργήσει για δεύτερη συνεχή χρονιά στην ενορία του Αγίου Γεωργίου Λαμίας. Η προσπάθεια αυτή της ενορίας υλοποιείται με την ευλογία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας. Εθελοντές εκπαιδευτικοί προσφέρουν τα μαθήματα τα οποία θα πραγματοποιούνται στο ενοριακό πνευματικό κέντρο. Φέτος θα λειτουργήσουν τα εξής τμήματα, για την Ά Γυμνασίου Αρχαία Ελληνικά και Μαθηματικά. Για την Β΄ Γυμνασίου Αρχαία Ελληνικά, Μαθηματικά και Χημεία. Για την Γ΄ Γυμνασίου Αρχαία Ελληνικά, Μαθηματικά και Φυσική. Τέλος για την Ά Λυκείου Αρχαία Ελληνικά, Μαθηματικά και Χημεία. Οι ενδιαφερόμενοι μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στο τηλέφωνο: 22310 43466.
(*) Περνάμε σε ενοριακές εκδρομές. Μονοήμερη προσκυνηματική εκδρομή θα πραγματοποιήσει η ενορία του Αγίου Γεωργίου Καλυβίων το Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου στις Ιερές Μονές Κοιμήσεως Θεοτόκου Βυτουμά και Μεγάλου Μετεώρου και στην πόλη των Τρικάλων. Οι ενδιαφερόμενοι δηλώστε συμμετοχή στα τηλέφωνα 69 73 069 93469 73 069 934 και 22310 51 8 3922310 51 8 39.
(*) Εξαήμερη προσκυνηματική εκδρομή στη Ρόδο και τη Σύμη θα πραγματοποιήσει η Ενορία Αγίου Γεωργίου Λαμίας από 28 Σεπτεμβρίου έως 3 Οκτωβρίου. Οι προσκυνητές θα έχουν την ευκαιρία να επισκεφθούν πολλές ιερές Μονές και αξιοθέατα των νησιών, μεταξύ αυτών τις Ιερές Μονές Παναγίας Τσαμπίκας, Παντανάσσης, τον Αρχάγγελο στη Σύμη και άλλα αξιοθέατα όπως το Κάστρο των Ιπποτών, τον Άγιο Φανούριο κ.α. Η τιμή του Εισιτηρίου είναι 345 ευρώ και περιλαμβάνει εισιτήρια μεταφοράς, πούλμαν και πλοίων με καμπίνα και ξενοδοχείο με ημιδιατροφή. Για περισσότερες πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων επικοινωνήστε στο τηλέφωνο 22310 43466.
(*) Μονοήμερη προσκυνηματική εκδρομή θα πραγματοποιήσει η ενορία της Αγίας Σοφίας Λαμίας την Τρίτη 7 Οκτωβρίου. Οι προσκυνητές θα αναχωρήσουν από τον Ιερό στις 6:00 το πρωί και η πρώτη στάση θα είναι στον Πλαταμώνα. Εν συνεχεία θα επισκεφθούν την Ιερά Μονή του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Σουρωτής όπου ο τάφος του πατρός Παϊσίου, την Ιερά Μονή Αγίας Αναστασίας Φαρμακολυτρίας και τον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης. Η τιμή εισιτηρίου είναι 25 ευρώ. Οι ενδιαφερόμενοι δηλώστε συμμετοχή στα τηλέφωνα 22 3 10 38708 και 69 78 19 03 9269 78 19 03 92. Με τα έσοδα της εκδρομής θα ολοκληρωθούν τα επιχρίσματα του Ναού.
(*) Προσκυνηματική εκδρομή σε μοναστήρια της Βοιωτίας θα πραγματοποιήσει η Ενορία της Αγίας Βαρβάρας Λαμίας την Πέμπτη 9 Οκτωβρίου. Σύμφωνα με το πρόγραμμα οι προσκυνητές θα αναχωρήσουν από τον Ιερό Ναό στις 7:00 το πρωί και θα επισκεφθούν την Ιερά Μονή η Μήτηρ του Ηγαπημένου στο Κλειδί και την Ιερά Μονή Αναλήψεως του Κυρίου στα Σκούρτα Βοιωτίας. Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής επικοινωνήστε στο τηλέφωνο 22310 33798.
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ
(*) Η ΙΔ΄ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων και η 24η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων διοργανώνουν σειρά πολιτιστικών εκδηλώσεων με ελεύθερη είσοδο στις 26, 27 και 28 Σεπτεμβρίου στα Μουσεία αρμοδιότητάς τους στη Λαμία, Αταλάντη και την Υπάτη, στο πλαίσιο του εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Οι Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς αποτελούν κορυφαία πολιτιστική διοργάνωση η οποία πραγματοποιείται από το 1991 και εξής σε όλες τις χώρες της Ευρώπης κάτω από το γενικό σύνθημα «Ευρώπη, μια κοινή κληρονομιά». Κύριος στόχος της διοργάνωσης είναι η αναζωογόνηση των μνημείων και των μουσείων με την εξασφάλιση ελεύθερης πρόσβασης του κοινού σε αυτά, αλλά και η συνειδητοποίηση της κοινής ευρωπαϊκής ταυτότητας μέσα από τις ιδιαιτερότητες του κάθε λαού, η αναζήτηση της συλλογικής μνήμης και η προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς με τη συνεργασία δημόσιων και ιδιωτικών φορέων. Για τη διετία 2013-2014 το θέμα του εορτασμού είναι αφιερωμένο στο Χρόνο και ο γενικός τίτλος που καλύπτει τις εκδηλώσεις είναι: «Τα πρόσωπα του Χρόνου». Επικοινωνώντας με τα μουσεία θα ενημερωθείτε για τις ώρες των θεματικών ξεναγήσεων, τις εκθέσεις φωτογραφίας, τις διαλέξεις και μουσικές εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν.Πληροφορίες: 24η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων, ΄Οθωνος 47, τηλ.: 22310 47628, fax: 22310 47629, e-mail: 24eba@culture.gr.
(*) Την κωμωδία του Αλέκου Σακελλαρίου και Χρήστου Γιαννακόπουλου «Δεσποινίς ετών 39» θα παρουσιάσει το καλλιτεχνικό τμήμα του Θεάτρου του Συλλόγου Καυκασίων Καλαμαριάς «ο Προμηθέας» το Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου στις 7:00 το απόγευμα στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Λαμιέων στην οδό Λεωνίδου 9-11. Το έργο είναι διασκευασμένο στην ποντιακή διάλεκτο από τον ηθοποιό Λάζο Τερζά. Η τιμή εισιτηρίου είναι 5 ευρώ. Την παράσταση διοργανώνει η Ένωση Ποντίων Φθιώτιδος.
(*) Ο Σύνδεσμος Ευρυτάνων Φθιώτιδος συμπληρώνει 100 χρόνια δράσης 1914-2014 και προσφέρει σε όσους επιθυμούν δωρεάν μαθήματα χορού καθόλη τη διάρκεια του έτους. Οι εγγραφές γίνονται καθημερινά έως τις 30 του μηνός στο γραφείο του Συνδέσμου στην οδό Τσακαλώφ 3 από τις 6:00 το απόγευμα έως τις 9:00 το βράδυ.
Αυτές ήταν για σήμερα οι ειδήσεις της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδος