![Εκτυπώσιμη μορφή Εκτυπώσιμη μορφή](http://imfth.gr/sites/all/modules/print/icons/print_icon.png)
Αριθμός δελτίου:
Ημερομηνία έκδοσης:
Τρίτη 7 Οκτωβρίου σήμερα η εκκλησία μας εορτάζει Τη μνήμη των αγίων μαρτύρων Σεργίου και Βάκχου. Τη μνήμη των αγίων ιερομαρτύρων Πολυχρονίου και των συναθλητών αυτού, Ιουλιανού πρεσβυτέρου και Καισαρίου διακόνου. Τη μνήμη των οσίων πατέρων ημών Λεοντίου, του υπατικού και Σεργίου του Ρώσου.Των αγίων μαρτύρων Ευσεβίου πρεσβυτέρου και Φήλικος. Επίσης σήμερα η εκκλησία μας εορτάζει τη μνήμη της Παναγίας της Ναυπακτιώτισσας η οποία εορτάζεται στη Ναύπακτο, εις μνήμην της Ναυμαχίας της Ναυπάκτου, πού έγινε το1571 και ό χριστιανικός ευρωπαϊκός στόλος - μαζί με τους Έλληνες -κατέστρεψε τον αντίστοιχο Μουσουλμανικό.
ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ
(*) Στην τακτική της Συνέλευση συνέρχεται από σήμερα Τρίτη έως και την Παρασκευή, η Ιερά Σύνοδος της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος.
(*) Τη μνήμη του Αγίου Ιωάννου του Ερημίτου εόρτασε με λαμπρότητα η τοπική μας Εκκλησία, το διήμερο 5 και 6 Οκτωβρίου στην Ομβριακή Δομοκού, όπου φυλάσσεται η τιμία Κάρα του Οσίου.
(*) Αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί τη Κυριακή 12 Οκτωβρίου στο ενοριακό πνευματικό κέντρο του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου Κάτω Τιθορέας από τις 10:00 το πρωί έως τη 1:00 το μεσημέρι.
(*) Αγιασμός επί τη ενάρξει των μαθημάτων στη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως τελέσθηκε το περασμένο Σάββατο στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Λαμίας. Αναλυτικά θα αναφερθούμε στο θέμα στο τέλος του δελτίου μας.
ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
(*) Στην Αθήνα βρίσκεται από χθες ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ Νικόλαος προκειμένου να μετάσχει στην τακτική Συνέλευση της Ιεράς Συνόδου της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος η οποία συνέρχεται από σήμερα έως και την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου στην αίθουσα των Συνεδριών του Συνοδικού Μεγάρου (Ιασίου 1, Αθήνα).
Σήμερα το πρωί τελέσθηκε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στο Συνοδικό Παρεκκλήσιο των Παμμεγίστων Ταξιαρχών, Καθολικό της Ιεράς Μονής Πετράκη, υπό του νεωτέρου τη τάξει Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κ. Τιμοθέου. Στις 9:00 άρχισαν οι εργασίες των Συνεδριάσεων με Εναρκτήρια Ιερά Ακολουθία στο Μεγα Συνοδικό.
Στη συνέχεια, ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος, Πρόεδρος της Ιεράς Συνόδου της Ιεραρχίας, προσφώνησε τους Σεβασμιωτάτους Συνοδικούς Συνέδρους και ανάμεσα στα πολλά θέματα που έθιξε ήταν και το θέμα της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης.Χαρακτηριστικά είπε ο Μακαριώτατος: «Σέ λίγους μῆνες εὐελπιστοῦμε νά ἔχουμε ἕτοιμο τόν νόμο γιά τήν Ἐκκλησιαστική Ἐκπαίδευση. Ὅλα τά ἁρμόδια Συνοδικά ὄργανα καλοῦνται νά συντονιστοῦν καί νά ἐντείνουν τήν προσήλωσή τους, ὥστε νά καταλήξουμε σέ αἴσιο καί οὐσιαστικό ἀποτέλεσμα. Οἱ καιροί ἐπιτάσσουν τήν ἀναγκαιότητα ἐπενδύσεως στόν τρόπο ἀναδείξεως ἀξίων κληρικῶν, μέ ζῆλο Θεοῦ καί γνώση, οἱ ὁποῖοι νά δύνανται νά ἀνταποκριθοῦν στά σύγχρονα προβλήματα. Συχνά ἡ Ἐκκλησία χρησιμοποιεῖται ὡς εὔκολο θύμα κατά τή διάθεση τῶν κυβερνώντων, μέ στόχο τήν παραπληροφόρηση τοῦ λαοῦ ἀπό τίς ἑκάστοτε δυσάρεστες πολιτικές ἐξελίξεις καί ἄλλα ἀναφυόμενα ζητήματα. Δέν εἶναι ὥρα μικροψυχίας καί προσκολλήσεως σέ προκαταλήψεις πρόσθεσε ο Μακαριώτατος. Ἀπαιτεῖται νά ὑποστηρίξουμε τό ὑπό ψήφισιν σχέδιο νόμου καί νά ἀφοσιωθοῦμε στήν ὀρθή ἐκκλησιαστική παιδεία τῶν ὑποψηφίων κληρικῶν μας.Μετά την προσφώνηση του Προκαθημένου της Ελλαδικής Εκκλησίας και κάποιοων άλλων διαδικαστικών θεμάτων έγινε η Εισήγηση του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης κ. Ανθίμου με θέμα: «Εκκλησία και νέος Ελληνισμός» και συζήτηση επί της ως άνω Εισηγήσεως.
Αύριο το πρωί θα γίνει η ανάγνωσις και Επικύρωσις των Πρακτικών της προηγουμένης Συνεδρίας, και θα ακολουθήσει η Εισήγηση του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεσσηνίας κ. Χρυσοστόμου με θέμα : «Ενημέρωσις περί της μελλούσης Αγίας και Μεγάλης Συνόδου, ήτις θα συνέλθη κατά το έτος 2016». Επί της Εισηγήσεως θα γίνει συζήτηση. Τήν Πέμπτη 9 Οκτωβρίου, ώρα 9:00, μετά την ανάγνωση και Επικύρωση των Πρακτικών της προηγουμένης Συνεδρίας θα ακολουθήσει η Εισηγήση του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικολάου με θέμα: «Ορθόδοξος βιοηθικός προβληματισμός», και στη συνέχεια συζήτηση επί της Εισηγήσεως. Την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου θα αναγνωθούν και επικύρωθούν τα Πρακτικά της προηγουμένης Συνεδρίας, θα πραγματοποιηθεί η Συμπλήρωση του Καταλόγου των προς Αρχιερατείαν Εκλογίμων και η Ιερά Σύνοδος της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος θα προβεί στην πλήρωση των Ιερών Μητροπόλεων Γρεβενών, Μεγάρων και Σαλαμίνος, Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας και τυχόν κενωθησομένων Ιερών Μητροπόλεων και πλήρωση της κενής θέσεως βοηθού Επισκόπου στις Ιερές Μητροπόλεις. Τέλος, θα προβεί στην ψήφιση Κανονισμών και θα ασχοληθεί με τρέχοντα Υπηρεσιακά θέματα.
(*) Τη μνήμη του Αγίου Ιωάννου του Ερημίτου εόρτασε με λαμπρότητα η τοπική μας Εκκλησία, το διήμερο 5 και 6 Οκτωβρίου στην Ομβριακή Δομοκού, όπου φυλάσσεται η τιμία Κάρα του Οσίου. Την παραμονή της εορτής τελέσθηκε Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Ομβριακής. Περί το τέλος του Εσπερινού πραγματοποιήθηκε λιτάνευση της τιμίας Κάρας του Οσίου Ιωάννου στους δρόμους της Ομβριακής και στη συνέχεια οι Μοναχές με πιστούς μετέφεραν πεζοί την τιμία Κάρα στην Ιερά Μονή του Αγίου Αθανασίου. Ανήμερα της εορτής Δευτέρα 6 Οκτωβρίου τελέσθηκε Όρθρος και Αρχιερατικό Συλλείτουργο στο Καθολικό της Ιεράς Μονής Αγίου Αθανασίου Ομβριακής προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Εδέσσης Πέλλης και Αλμωπίας κ. Ιωήλ και συνιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας κ. Νικολάου. Έψαλλε δε πολυμελής χορός Μοναζουσών από την Ιερά Μονή Αναλήψεως Πρώτης Σερρών, της Ιεράς Μητροπόλεως Ζιχνών και Νευροκοπίου. Το θείο λόγο κήρυξε ο Σεβασμιώτατος Εδέσσης κ. Ιωήλ, ο οποίος αναφέρθηκε στη διαχρονική αξία των αγίων και την ζωντανή παρουσία τους στη ζωή μας, μέσα από περιστατικά της Αγίας Γραφής, τα οποία αποδεικνύουν ότι οι άγιοι είναι ολοζώντανοι, έχουν συνείδηση των προβλημάτων που περνάμε και μπορούν να μας βοηθήσουν όχι μόνο γενικά, για τη σωτηρία μας αλλά και στα ειδικά προσωπικά μας προβλήματα. Στο τέλος της Θείας Λειτουργίας ο Ποιμενάρχης μας καλωσόρισε και ευχαρίστησε τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Εδέσσης κ. Ιωήλ που ανταποκρίθηκε στην πρόσκλησή και ελάμπρυνε με την παρουσία του και τον θεολογικό του λόγο την πανήγυρη, τονίζοντας και την ιδιαίτερη σχέση του Σεβασμιωτάτου με τον Άγιο Ιωάννη, καθότι είναι ο Υμνογράφος της ιεράς του Ακολουθίας, που ψάλετε στην Ιερά Μονή. Ευχήθηκε δε σε όλους να είναι δυνατή η παρουσία του Αγίου Ιωάννου και να πρεσβεύει ο Όσιος υπέρ του ιδίου, καθώς την ημέρα αυτή συμπλήρωσε 18 έτη Αρχιερωσύνης, να συνεχίζει να εργάζεται θεαρέστως προς δόξαν Θεού και σωτηρίαν του ποιμνίου του. Στους εορτασμούς παρέστησαν ο Δήμαρχος Δομοκού κ. Δημήτριος Τζιαχρήστας, Αντιδήμαρχοι και Δημοτικοί Σύμβουλοι, άλλοί εκπρόσωποι φορέων της περιοχής, τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Ομβριακής και πλήθος προσκυνητών. Χαρακτηριστικές φωτογραφίες από τον εορτασμό θα βρειτε στην ιστοσελίδα της Ιεράς Μητροπόλεως.
(*) Στο ενοριακό πνευματικό κέντρο του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου Κάτω Τιθορέας θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 12 Οκτωβρίου η 2η αιμοδοσία για τη νέα εκκλησιαστική χρονιά. Κινητή μονάδα του Γενικού Νοσοκομείου Λαμίας θα βρίσκεται εκεί από τις 10:00 το πρωί έως τη 1:00 το μεσημέρι. Το αίμα δεν αγοράζεται μόνο δωρίζεται και σώζει ζωές. Οσοι επιθυμούν να μετάσχουν σε αυτή τη προσφορά ζωής, ας προσέλθουν και ας ενισχύσουν την τράπεζα αίματος της Μητροπόλεως.
ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΟΡΙΑΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
(*) Η καθιερωμένη Ιερά Αγρυπνία της Παρασκευής για την πόλη της Λαμίας θα τελεσθεί στον Ιερό Ναό της Αγίας Βαρβάρας. Η ιερά Αγρυπνία θα αρχίσει στις 9:00 το βράδυ και θα τελειώσει γύρω στις 12:30 μετά τα μεσάνυκτα.
(*) Προσκυνηματική εκδρομή σε μοναστήρια της Βοιωτίας θα πραγματοποιήσει η Ενορία της Αγίας Βαρβάρας Λαμίας την Πέμπτη 9 Οκτωβρίου. Σύμφωνα με το πρόγραμμα οι προσκυνητές θα αναχωρήσουν από τον Ιερό Ναό στις 7:00 το πρωί και θα επισκεφθούν την Ιερά Μονή η Μήτηρ του Ηγαπημένου στο Κλειδί και την Ιερά Μονή Αναλήψεως του Κυρίου στα Σκούρτα Βοιωτίας. Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής επικοινωνήστε στο τηλέφωνο 22310 33798.
(*) Διήμερη προσκυνηματική εκδρομή θα πραγματοποιήσει η ενορία των Αγίων Αποστόλων Λαμίας στις 15 και 16 Οκτωβρίου σε ένα από τα πιο φημισμένα μοναστήρια της Κυνουρίας, την ιερά μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Μαλεβής και την πόλη του Ναυπλίου. Το κόστος της εκδρομής είναι 50 ευρώ. Οι προσκυνητές το βράδυ θα κοιμηθούν στο μοναστήρι της Παναγίας και το πρωί θα μετάσχουν στη Θεία Λειτουργία. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο τηλέφωνο 22310 23114.
(*) Περνάμε τώρα σε αναλυτικό ρεπορτάζ της ημέρας που αναφέρεται στον αγιασμό στη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως «Γερμανός ο Μελωδός». Την ακολουθία τέλεσε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Νικόλαος, το Σάββατο 4 Οκτωβρίου, στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Λαμίας, ενώ έψαλε η χορωδία της Σχολής υπό την διεύθυνση του Πρωτοψάλτου και Διευθυντού κ. Ανδρέα Ιωακείμ. Στην προσλαλιά του ο Σεβασμιώτατος ευχήθηκε στον Διευθυντή, τους καθηγητές και τους μαθητές να έχουν δύναμη και μία ευλογημένη και καρποφόρα χρονιά. Προέτρεψε δε τούς μαθητές να είναι επιμελείς στα μαθήματά τους, ώστε η Σχολή να έχει μία ζωντανή παρουσία και να φανεί αντάξια του μεγάλου ονόματος του μουσικολογιωτάτου Γερμανού του Μελωδού, Επισκόπου Νέων Πατρών. Εκ μέρους της Σχολής ο κ. Ιωακείμ ευχαρίστησε τον Ποιμενάρχη μας για την αμέριστη συμπαράστασή καθώς και τους καθηγητές και το προσωπικό της Σχολής για την αξιοπρεπή παρουσία τους και για την ορθή, επιμελημένη και συγκροτημένη διδασκαλία των μαθητών. Στο τέλος του αγιασμού ο Σεβασμιώτατος επέδωσε τα πτυχία σε 5 αποφοίτους της Σχολής, τους κυρίους Κωνσταντίνο Δερμετζόγλου, Δημήτριο Ατματζίδη, Γεώργιο Κόρμπο, Πύρρο- Αθανάσιο Πουλίτσα και Παναγιώτη Κολοκυθά. Στο τοπικό εκκλησιαστικό ραδιόφωνο μίλησαν ο καθηγητής μουσικής κ Δερμετζόγλου και ο ιεροψάλτης κ Κολοκυθάς.
Αυτές ήταν για σήμερα οι ειδήσεις της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδος.