Αριθμός δελτίου:
Ημερομηνία έκδοσης:
Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου σήμερα η εκκλησία μας εορτάζει τη μνήμη των αγίων ενδόξων μαρτύρων Μηνά του καλλικελάδου, Ερμογένους επισκόπου Αλεξανδρείας, του από επάρχων και Ευγράφου. Τη μνήμη των αγίων μαρτύρων Γεμέλλου του πολυάθλου,Θεοτέκνου πρεσβυτέρου, Ευγενίου και Μαρίνου των εν Καισαρεία και Μαριανού.Επίσης σήμερα η εκκλησία μας εορτάζει τη μνήμη του οσίου Θωμά του Δεφουρκινού.
ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΤΩΝ ΚΥΡΙΟΤΕΡΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
(*) Πανηγυρική Θεία Λειτουργία προς τιμήν του Αγίου Μηνά του Καλλικελάδου τελέσθηκε σήμερα στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Λαμίας. Τέθηκε προς προσκύνηση τεμάχιο της Τιμίας Κάρας του Αγίου Μηνά, το οποίο κατέχει η Ιερά Μητρόπολή μας από το 2006.
(*) Ένα πολύτιμο κειμήλιο, ένα ιστορικό ιερό ευαγγέλιο θα παραδώσουν στο Κειμηλιαρχείο της Ιεράς Μητροπόλεως οι κάτοικοι της ενορίας του Αγίου Νικολάου Μεσοχωρίου την Κυριακή 14 του μηνός, στην αρχιερατική Θεία Λειτουργία που θα τελεσθεί στον Μητροπολιτικό Ναό Λαμίας.
(*) Η μηνιαία σύναξη των ιερέων της Ιεράς Μητροπόλεως για το μήνα Δεκεμβριο θα πραγματοποιηθεί στις 18 και 19 του μηνός.
(*) Δώδεκα καλαίσθητα και εποικοδομητικά τετρασέλιδα έντυπα με τίτλο ΄΄Εκκλησιαστική Κατάρτιση΄΄ κυκλοφόρησε η Ιερά Μητρόπολή μας για την ενημέρωση των πιστών επάνω σε καίρια πνευματικά θέματα.
(*) Τή μεγάλη φιλανθρωπική αγορά μέ τήν επωνυμία «ΔΩΡΑ ΨΥΧΗΣ» διοργανώνει από το πρωί ο φιλανθρωπικός Σύλλογος «ΣΥΝ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ» στο ξενοδοχείο Σαμαράς.
(*) Η Ένωση Ποντίων Φθιώτιδος διοργανώνει την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου στις 6:00 το απόγευμα, ομιλία με θέμα «Παγκόσμια Προσδοκία Λύτρωσης και Λυτρωτή». Ομιλήτρια θα είναι η κυρία Βαρβάρα Μεταλληνού, πρόεδρος του Συλλόγου Προστασίας του Αγέννητου Παιδιού «Η αγκαλιά».
ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
(*) Όπως ήδη αναφέραμε στο αγιολόγιο της ημέρας η Αγία μας Εκκλησία εόρτασε σήμερα τη μνήμη του Αγίου Μηνά του Καλλικελάδου. Η Ιερά Μητρόπολη μας τίμησε τη μνήμη του Αγίου με πανηγυρική Θεία Λειτουργία που τελέσθηκε στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Λαμίας. Κατά την διάρκεια της Θείας Λειτουργίας τέθηκε προς προσκύνηση και αγιασμό των πιστών τεμάχιο της Τιμίας Κάρας του Αγίου Μηνά, το οποίο κατέχει η Ιερά Μητρόπολή μας ως ατίμητο πνευματικό θησαυρό. Το θείο λόγο κήρυξε ο αρχιερατικός Επίτροπος Λαμίας πατήρ Παναγιώτης Σερέτης. Στο κήρυγμά του αναφέρθηκε στο βίο του Αγίου Μηνά, στο μαρτυριότου και στο τρόπο που η τοπική μας Εκκλησία απέκτησε το τεμάχιο του Λειψάνου του. Είναι σημαντικό όμως να γνωρίζουμε και εμείς πως απέκτησε η Ιερά Μητροπολή μας το Ιερό λείψανο του Αγίου Μηνά. Ο Άγιος Μηνᾶς ἔζησε τόν 4ο αἰῶνα καί μετά τόν μαρτυρικό του θάνατο, τά Άγια λείψανά του κατά πρόνοιαν Θεοῦ ἔφθασαν στό Βυζάντιο, ὅπου ὁ Πατριάρχης δι΄ ἀγγέλου πληροφορηθείς, τά παρέλαβε εἰς τά Πατριαρχεῖα καί τά τιμοῦσε ὡς τιμιώτερα λίθων πολυτελῶν. Ἀπό τήν Κωνσταντινούπολη στή διαδρομή τῶν αἰώνων εὑρέθηκε τεμάχιο τῆς Άγίας κάρας του σέ Μοναστῆρι τῆς Βορείου Ἠπείρου καί ἀπό ἐκεῖ στό Μουσεῖο Μπενάκη. Η Ιερά Μητρόπολή μας μέ συντονισμένες ἐνέργειες πρός τήν διεύθυνση τοῦ Μουσείου Μπενάκη καί πρός τήν Ἱερά Σύνοδο παρέλαβε από το 2006, απότμημα της αγίας κεφαλής του μάρτυρος του Χριστού Μηνά του Αθηναίου, του επικαλουμένου Καλλικελάδου τό ὁποῖο κατέχει ὡς ἀτίμητο πνευματικό θησαυρό καί ἀπονέμει τήν ὑπό τῆς Ἐκκλησίας μας προβλεπομένη τιμή εἰς τά Άγια λείψανα. Η κατάθεση του ιερού αυτού λειψάνου έγινε με ιδιαίτερη λαμπρότητα στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό, στις 10 Δεκεμβρίου του 2006, ημέρα της μνήμης του Αγίου Μηνά. Είναι ιδιαίτερη ευλογία για την πόλη της Λαμίας, αλλά και για την Ιερά Μητροπολή μας να έχει τις πρεσβείες ενός ακόμη Αγίου της Εκκλησίας μας.
(*) Την περασμένη Κυριακή σε όλους τους Ιερούς Ναούς της Μητροπόλεώς μας, προ της απολύσεως της Θείας Λειτουργίας, ανεγνώσθη μια πολύ ενδιαφέρουσα ανακοίνωση της Ιεράς Μητροπόλεως στην οποία αναφέρονται τα εξής..Τήν Κυριακή 14 Δεκεμβρίου κατά τή διάρκεια τῆς θείας Λειτουργίας στόν Μητροπολιτικό Ναό θά λάβει χώρα ἕνα πρωτόγνωρο γεγονός, τό ὁποῖον ἔχει μεγάλη ἱστορική καί πνευματική σημασία. Ὁ Ἐφημέριος τῆς Ἐνορίας Ἁγίου Νικολάου Πάπα τῆς Περιφερείας Μακρακώμης καί Τυμφρηστού, Αἰδεσιμώτατος Πρεσβύτερος πατήρ Παναγιώτης Ζαχαρόπουλος, μέ τό Ἐκκλησιαστικό Συμβούλιο καί ἀντιπροσωπεία τῶν κατοίκων τοῦ χωριοῦ, θά παραδώσουν εἰς τόν Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας κ. Νικόλαο ἐν ἐπισήμῳ τελετῇ ἕνα πολύτιμο Κειμήλιο, δηλαδή ἕνα ἱστορικό ἱερό Εὐαγγέλιο, τό ὁποῖον ἀγόρασαν ἀπό τούς Τούρκους τό 1821, οἱ εὐσεβεῖς κάτοικοι τοῦ χωριοῦ. Τό Εὐαγγέλιο αὐτό, τό ὁποῖο ἁγίασε πολλές γενεές τοῦ χωριοῦ, θά τό παραδώσουν πρός φύλαξη, εἰς τό Κειμηλιαρχεῖον τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως. Μετά τήν τελετή τό Ἱερό Εὐαγγέλιο θά ἐκτεθεῖ πρός προσκύνησιν καί θά ἔχετε τήν εὐκαιρία νά τό ἀσπασθεῖτε καί νά αἰσθανθεῖτε τήν εὐωδία, πού ἐκπέμπει. Προσκαλοῦνται οἱ πιστοί ὅλων τῶν Ἐνοριῶν, μετά τή Θεία Λειτουργία εἰς τήν Ἐκκλησίαν τους, νά προσέλθουν εἰς τόν Μητροπολιτικόν Ναόν καί νά συμμετάσχουν εἰς τήν τελετήν τῆς ἀφίξεως τοῦ ἱεροῦ Εὐαγγελίου.
(*) Συνεχίζουμε με μια είδηση που ενδιαφέρει τους κληρικούς μας. Η μηνιαία σύναξη των ιερέων της Ιεράς Μητροπόλεως για το μήνα Δεκέμβριο θα πραγματοποιηθεί στις 18 και 19 του μηνός. Πιο αναλυτικά όλοι οι ιερείς των Αρχιερατικών Περιφερειών Λαμίας, Λιανοκλαδίου, Υπάτης, Θερμοπυλών και Ροδίτσης, Στυλίδος και Πελασγίας θα συγκεντρωθούν την Πέμπτη στις 9:00 το πρωί στο Πνευματικό-Διοικητικό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως στη Λαμία. Μετά την ομιλία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας θα ακολουθήσει ενημέρωση σέ διοικητικά θέματα, θα πραγματοποιηθεί διάλογος και θα διανεμηθεί στους ιερείς έντυπο υλικό. Οι συνάξεις στις υπόλοιπες περιφέρειες θα γίνουν την Παρασκευή 19 του μηνός στις 9:00 το πρωί.
(*) Δώδεκα καλαίσθητα και εποικοδομητικά τετρασέλιδα έντυπα με τίτλο ΄΄Εκκλησιαστική Κατάρτιση΄΄ κυκλοφόρησε η Ιερά Μητρόπολή μας για την ενημέρωση των πιστών επάνω σε καίρια πνευματικά θέματα.
Τα έντυπα θα διανέμονται δωρεάν σε όλους τους Ενοριακούς Ναούς και τα μοναστήρια της Ιεράς Μητροπόλεως.
Τα θέματα των εντύπων είναι κατά σειράν:
1. Η Αγία Γραφή, το βιβλίο της ζωής.
2. Ο Χριστιανικός Ναός και τα τελούμενα σ΄ αυτόν.
3. Το μυστήριο του Βαπτίσματος, η πύλη του ουρανού.
4. Το μυστήριο της Μετανοίας, η Εξομολόγηση.
5. Το μυστήριο του Ευχελαίου.
6. Το μυστήριο του Γάμου, δεσμός αγάπης ή δεσμά;
7. Τι είναι για σένα η Κυριακή;
8. Προς τους Νέους μας με αγάπη πολλή.
9. Η τιμή προς την Θεοτόκο.
10. Το Τριώδο.
11. Προλήψεις και δεισιδαιμονίες.
12. Αυτοκτονία - Η έσχατη παραφροσύνη.
Η προσπάθεια αυτή εκ μέρους της Ιεράς Μητροπόλεως θα συνεχιστεί με την ανάθεση σε προσοντούχους κληρικούς, θεολόγους και παιδαγωγούς και άλλων θεμάτων, τα οποία απασχολούν τούς πιστούς και θα συμβάλουν στην πνευματική τους ωφέλεια.
(*) Τίς ἄδειες γάμου στούς μελλονύμφους, πού θά τελέσουν τό μυστήριο του Γάμου τους μετά τά Χριστούγεννα θά ἐπιδώσει ὁ Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Νικόλαος τη Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου στις 10:00 το πρωί, στα γραφεία της Ιεράς Μητροπόλεως. Οπως είναι γνωστό την περίοδο πριν ἀπό τά Χριστούγεννα λόγω της νηστείας δεν τελούνται γάμοι. Οι άδειες γάμου συγκεντρώνονται και τα ζευγάρια θα έχουν την ευλογία να τις λάβουν από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας μαζί με τις ευχές και τις συμβουλές του για έναν πετυχημένο, χριστιανικό γάμο.
(*) Την ευχετήρια κάρτα της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδος για τα Χριστούγεννα και το νέο έτος, στην οποία υπάρχουν τρείς απεικονίσεις του Μεγάλου βασιλείου Αρχιεπισκόπου Καισαρείας μπορείτε να προμηθευτείτε για να στείλετε και εσείς τις δικές σας ευχές από το βιβλιοπωλείο της Ιεράς Μητροπόλεως ΕΝΘΕΟΝ Σατωβριάνδου και Χατζοπούλου γωνία στην πλατεία Πάρκου. Στο βιβλιοπωλείο επίσης διατίθενται το φλουρί του αγίου Βασιλείου, ως ευλογία, κόσμημα και δώρο για όλους, τα δίπτυχα του 2015 για τις ενορίες, το νέο ημερολόγιο τσέπης της Μητροπόλεως που είναι αφιερωμένο στην Ιεραποστολή και το ημερόλογιο τοίχου. Επίσης εικονογραφημένα χειροποίητα δίπτυχα-εικόνες, και πολλά αξιόλογα βιβλία, τα καλύτερα δώρα για τις γιορτινές ημέρες.
ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ ΜΑΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
(*) Τήν Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου η Εκκλησία μας εορτάζει τή μνήμη του εν Αγίοις πατρός ημῶν Σπυρίδωνος, Επισκόπου Τριμυθοῦντος του θαυματουργοῦ. Ενοριακός Ιερός Ναός αφιερωμένος στον Αγιο υπάρχει στη Νέα Σπαρτιά. Στην πανηγυρική Θεία Λειτουργία το θείο λόγο θα κηρύξει ο ιεροκήρυκας Αρχιμ. πατήρ Σεραφείμ Ζαφείρης. Επίσης κατά παράδοση την Παρασκευή θα πανηγυρίσει τη μνήμη του Αγίου Σπυρίδωνος και η ενορία των Αγίων Θεοδώρων Λαμίας, στην οποία φυλάσσεται εικόνα του Αγίου. Σύμφωνα με τό πρόγραμμα εορτασμού, αύριο στίς 5:30 τό απόγευμα θά τελεσθεί πανηγυρικός Εσπερινός μετ΄αρτοκλασίας. Την Παρασκευή το πρωί θά τελεσθεί ο Ορθρος καί η Θεία Λειτουργία. Στο πανηγυρικό εσπερινό θα κηρύξει ο πατήρ Σεραφείμ.
(*) Ιερά Αγρυπνία επί τη μνήμη του Αγίου Σπυρίδωνος θα τελεσθεί την Πέμπτη 11 του μηνός στην Ιερά Μονή της Παναγίας Δαμάστας. Θα αρχίσει στίς 8:00 το βράδυ και θα τελειώσει γύρω στις 2:00 το πρωί.
(*) Το Μυστήριο του Ιερού Ευχελαίου θα τελεσθεί σήμερα στις 6:00 το απόγευμα στον Ιερό Ναό της Αγίας Βαρβάρας Λαμίας. Το Μυστήριο αυτό τελείται προκειμένου με την επάλειψη του Αγίου ελαίου να θεραπευτούν οι ασθένειες σώματος και ψυχής.
(*) Σύμφωνα με το πρόγραμμα της Ιεράς Μητροπόλεως Ιερά Αγρυπνία θα τελεσθεί την Παρασκευή στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου Καλυβίων. Η ιερά Αγρυπνία θα αρχίσει στις 9:00 το βράδυ και θα τελειώσει γύρω στις 12:30 μετά τα μεσάνυκτα.
(*) Ιερά Παράκληση στον Ἁγιο Εφραίμ θα τελεσθεί αύριο στις 4:00 το απόγευμα, στο ομώνυμο Ιερό Μητροπολιτικό Παρεκκλήσιο που βρίσκεται στο Πνευματικό Διοικητικό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως, στην συμβολή των οδών Αγράφων και Μεγάλου Αλεξάνδρου στην περιοχή της Νέας Άμπλιανης Λαμίας.
(*) Ενοριακή σύναξη νέων πραγματοποιείται κάθε Τετάρτη στις 7:30 το απόγευμα στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Αγίου Νεκταρίου Λαμίας υπό την ευθύνη του Στρατιωτικού και Θεολόγου κυρίου Χρήστου Βάρσου. Το θέμα των φετινών μαθημάτων είναι «Οι Ανατολικοί πατέρες του Δ΄ (τετάρτου) αιώνος».
(*) Μονοήμερη προσκυνηματική εκδρομή θα πραγματοποιήσει η ενορία του Αγίου Γεωργίου Καλυβίων την Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου στην Ιερά Μονή Αγίου Βλασίου Στυλίδος και στο Γηροκομείο «Ίδρυμα Πετρή – Στέγη Γερόντων»στη Συλίδα. Η τιμή του εισιτηρίου είναι 8 ευρώ και η αναχώρηση από το Ναό θα γίνει στις 3:00 το μεσημέρι. Οι ενδιαφερόμενοι δηλώστε συμμετοχή στα τηλέφωνα 69 73 069 93469 73 069 934 και 22310 51 8 3922310 51 8 39.
(*) Μαθήματα παραδοσιακών χορών παραδίδονται δωρεάν στο πνευματικό κέντρο του Ιερού Ναού Αγίου Βασιλείου στο Σταθμό Λιανοκλαδίου. Κάθε Τετάρτη 6:00 με 8:00 γίνονται μαθήματα για τους ενήλικες και κάθε Κυριακή την ίδια ώρα για τα παιδιά Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου. Τα μαθήματα παραδίδει ο ενορίτης κ Κων/νος Καλαθάς, καθηγητής χορού στο Λύκειο Ελληνίδων Λαμίας.
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ
(*) Τή μεγάλη φιλανθρωπική αγορά μέ τήν επωνυμία «ΔΩΡΑ ΨΥΧΗΣ» διοργανώνει από το πρωί ο φιλανθρωπικός Σύλλογος «ΣΥΝ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ» στο ξενοδοχείο Σαμαράς. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να την επισκεφθούν έως τις 9:00 το βράδυ. Σκοπός της εκδηλώσεως πού πραγματοποιείται κάθε χρόνο τήν ίδια ημερομηνία είναι η ενίσχυση των συνανθρώπων μας πού δίνουν μία αξιοπρεπή μάχη ζωής γιά επιβίωση, μέ προτεραιότητα σ΄ αὐτούς πού αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας, ἀλλά καί η κάλυψη των εκπαιδευτικών αναγκών απόρων νέων της πόλεώς μας. Τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας στην φιλανθρωπική αγορά εκπροσώπησε ο Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Ιεράς Μητροπόλεως πατήρ Νεόφυτος Ραφαηλίδης.
(*) Διάλεξη του συμπολίτη μας Αναπληρωτή καθηγητή Πανεπιστήμιου Πατρών κυρίου Θωμά Χόνδρου συνδιοργανώνουν το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος – Τμήμα Ανατολικής Στερεάς και το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Ρούμελης. Η διάλεξη αναφέρεται στην ανακατασκευή του Δούρειου Ίππου και θα πραγματοποιηθεί σήμερα στις 7.30 το βράδυ στο Δημοτικό Θέατρο Λαμίας. Τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας στην ομιλία θα εκπροσωπήσει ο Αρχιερατικός Επίτροπος Λαμίας πατήρ Παναγιώτης Σερέτης.
(*) Η Ένωση Ποντίων Φθιώτιδος διοργανώνει την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου στις 6:00 το απόγευμα, ομιλία με θέμα «Παγκόσμια Προσδοκία Λύτρωσης και Λυτρωτή». Ομιλήτρια θα είναι η κυρία Βαρβάρα Μεταλληνού, πρόεδρος του Συλλόγου Προστασίας του Αγέννητου Παιδιού «Η αγκαλιά». Η εκδήλωση η οποία θα γίνει στη Χειμωνίδειο Στέγη, Μάρκου Μπότσαρη 19 και Ελευθερίου Βενιζέλου στη Λαμία, θα κλείσει με την εκλεκτή χορωδία Επτανησίων Λαμίας «Ιωάννης Κουντούρης» με χριστουγεννιάτικα και άλλα τραγούδια. Τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας στην ομιλία θα εκπροσωπήσει ο Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Ιεράς Μητροπόλεως πατήρ Νεόφυτος Ραφαηλίδης.
Εδώ ολοκληρώσαμε το σημερινό ενημερωτικό μας δελτίο