![Εκτυπώσιμη μορφή Εκτυπώσιμη μορφή](http://imfth.gr/sites/all/modules/print/icons/print_icon.png)
Ημερομηνία:
Πέμπτη, 17 Απρίλιος, 2014 - 08:00 έως Παρασκευή, 18 Απρίλιος, 2014 - 07:45
Στον Ιερό Ναό Αγίων Αποστόλων Λαμίας ιερούργησε και ωμίλησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Νικόλαος την Μεγάλη Πέμπτη το πρωί, 17 Απριλίου.
Στο κήρυγμά του ο Ποιμενάρχης μας αναφέρθηκε στο Μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας τονίζοντας ότι χωρίς το Σώμα και το Αίμα του Χριστού δεν υπάρχει ζωή. Μπορεί ο άνθρωπος να ζει βιολογικά αλλά ψυχικά δεν μπορεί να ζήσει. Η ζωή του γίνεται σπήλαιο ληστών και η ψυχή του μαυρίζει, διότι είναι τόσα τα δεινά και τα κακά της ζωής που αν δεν έλθει ο Θεός, η ζωή γίνεται κόλαση. Γι΄ αυτό η Εκκλησία, μας καλεί κάθε φορά και μας λέγει «Γεύσασθε και ίδετε ότι Χριστός ο Κύριος".
Στην θεία Λειτουργία παρέστησαν πολλοί ενορίτες και κυρίως πολλά παιδιά τα οποία και κοινώνησαν με ευλάβεια των Αχράντων Μυστηρίων.